Peľové dobrodružstvo II. (jar/leto 2020)

Rada by som nadviazala na môj dlhší osobný výskum týkajúci sa mojej alergie. O tom, ako som nastúpila na cestu aktívneho riešenia mojej alergie sa dočítaš v minuloročnom BLOGU. Teraz by som rada doplnila ďalšie poznatky, ktoré som na tejto ceste nadobudla.

Tento rok som jar a leto strávila v meste. Neviem, či ste si to milí alergici mali niekedy možnosť všimnúť , no ja osobne mávam vždy väčšiu alergiu keď som v meste. Ak práve bývam na dedine, na okraji lesa, alebo som na dovoške v prírode po alergii väčšinou niet ani chýru ani slychu. Zaujímavý fenomén, no ja som si ho vysvetlila nasledovne. V meste sú vysadené rôzne stromy, okrasné rastliny a príroda má na sebe otlačok ľudskej ruky, možno táto kombinácia nie je úplne optimálna pre môj nos. V každom prípade som bola zvedavá ako to zvládnem opäť po roku bývania na dedine v meste. Sezóna alergénov u mňa začala presne v dobe, v ktorej bolo povinné nosiť vonku na ulici rúško.

Hovorím si, že je super keď budem mať aspoň ako takú ochranu pred poletujúcim peľom a uvidíme čo sa stane. Moja tohtoročná jar sa odohrávala v Petržalke v tesnej blízkosti lužných lesov a hrádze. Kedysi dávnejšie som mala averziu voči hrádzi. Stávalo sa mi totiž, že vždy keď som na nej bola a prišla domov spustili sa chvíle hrôzy. Chvíle sopľov a akútnych alergických reakcií. Viete si predstaviť, že tento prežitok opäť narušil môj chtíč sa na hrádzi zdržiavať. A tak si túto jar hovorím, že mám ideálnu príležitosť tento môj vzťah s konkrétnym „traumatickým“ miestom napraviť.

Po veľmi spontánnej kúpe bicykla som bola vybavená aby som sa mohla premávať po hrádzi v Petržalke. Začala som si na hrádzi všímať veci, ktoré som pred tým nikdy nevidela. Bolo tam pekne a onedlho som k tomu pripojili výlety na Rusovecké jazero, ktoré je jedno z mojich najobľúbenejších v Bratislave. Je to preto, lebo si na ňom vždy užívam prírodné kino. Je to vo forme kačičiek plávajúcich popri mne, rýb skákajúcich nad hladinu, jašteríc vyhrievajúcich sa na kameňoch a gigantických vášok tancujúcich nad hladinou. Jazero obklopené prírodou a keď prídete v správnom čase, môže sa Vám stať, že sa tam ocitnete aj sami a to je vzácnosť vo veľkomeste. Týmito aktivitami som si postupne upravovala svoj narušený vzťah s týmto miestom, na ktoré som nemala veľmi dobré spomienky , kvôli alergii v minulosti.

Moja alergia sa tento rok ohlásila v minimálnych prejavoch. Trvalo to radovo iba pár dní, kedy som mala pocit upchatého nosa a sťaženého dýchania. Tu by som rada podotkla, že už dlhoročne neužívam žiadne lieky, spreje ani kvapky do očí, lebo som si povedala, že nejdem tento priemysel podporovať a robiť zo seba alergika. Tento výskum, ktorý sama na sebe pácham sledujem už zopár rokov. Čo ma v tom celom ale teší je to, že to má z roka na rok väčšie úspechy  a zlepšujúcu sa tendenciu. Už teraz som zvedavá čo nové sa o sebe a svojej alergii dozviem o rok.

V každom prípade keďže nepoužívam žiadne antihistaminické zlepšováky na úľavu alergickej reakcie pomohla som si tento rok esenciálnymi olejmi. Príznaky alergie sa teda objavili na pár dní a trvali iba niekoľko hodín. Bolo to zväčša po premávaní sa na bicykli po vonku, kde v tom období lietali rôzne chuchvalce peľov, topoľov a kvitnúcich tráv. Naposledy po takomto výjazde som dostala chuť na citrónovú vodu, tak som ho intuitívne vyžmýkala do vody a vypila. Neskôr som sa dočítala, že citrón sa používa do silnej trojky esenciálnych olejov, v boji proti príznakom alergie. Ďalšie dva esenciálne oleje, ktoré pomohli sú nasledovné. Do difuzéra som si nakvapkala esenciálny olej mäta a levanduľa, pretože o týchto dvoch olejoch som už mala poznatky, že sú nápomocné svojimi účinkami pri alergických reakciách. Mäta má na starosti lepšie dýchanie a levanduľa sa používa pre jej antihistaminické a upokojujúce účinky. Už z predošlej skúsenosti s mätou viem, že esenciálne oleje pôsobia na jemnohmotnej vrstve nášho tela tiež. Nejde iba o esenciálne oleje ale o všetky doplnky, bylinky, a prírodné zdroje, ktoré dáme do nášho tela. Mala som zážitok, keď som si prvý krát nakvapkala mätu do difuzéru a začala inhalovať cítila som, ako sa mi prenastavujú na informačnej úrovni pľúca. Bol to pocit akoby sa zväčšili a dokonca som počula ako mi praskajú dutiny a pocitovo sa čistia. Takýto prežitok mávam často pri použití rôznych olejov, pretože skúmam, čo robia oleje na informačnej vrstve tela.

Tento rok som do svojho systému pridala ďalšie prírodné liečivá , ktorých informačná úroveň pôsobí aj na alergické reakcie ale aj na vylepšenie a nápravu môjho vzťahu s prírodou. V mojom optimistickom svete som sa opäť posunula ďalej v celej tejto téme alergie a už sa necítim ako obeť. Moja optika vnímania bola vždy nasledovná: Všade okolo seba vidím usmiatych ľudí, naplnených optimizmom, že po dlhej zime vykuklo slniečko a všetko ožíva. Len ja sedím so slnečnými okuliarmi, chrániacimi si citlivé očné buľvy s rozmočenou papierovou vreckovkou v ruke a vodou, ktorú pijem lebo ma neustále škriabe v krku keď začnem mať suchý kašeľ. Dnes to už ale vyzerá úplne inak. Už neodmietam príležitosti ísť sa niekam vyvetrať, prejsť sa po lúke, nemám averziu voči privoňaniu si ku kvitnúcej baze a ani voči obyčajnému ležaniu v tráve . Možno to pre niekoho znie ako úplne normálna vec, no pre človeka, ktorý sa cítil celý život hendikepovane v najkrajšom období roka je to veľký osobný úspech.

Nechcem hovoriť, že tu ponúkam akýsi všeobecný návod na zatočenie s alergiou. Z mojej praxe vidím, že je to veľmi individuálna záležitosť. V rámci sedení s klientmi som riešila už aj rôzne intolerancie alebo reakcie organizmu, ktoré vyhodnotia, že toto je nepriateľ toto je alergén. Dôvodov, okrem tých fyziologických bolo v rámci týchto sedení tiež niekoľko. Niekedy išlo o nepriateľský prístup daného klienta vo všeobecnosti k životu ako takému. Inokedy išlo o tému spojenú s neprijatím toku života, s nepochopením, že nič nezmením a mám veci iba sledovať. Ako hovorím, je to veľmi individuálna vec, ktorá potom spôsobuje prejav na tele napríklad aj vo forme takej alergie či intolerancie.

Preto moja jediná rada na záver znie. Ak si sa už stotožnil s tým, že po svete pobehuješ s nálepkou „alergik“ skús tento pohľad na svet prehodnotiť. Skús si navnímať o čo všetko by sa tvoj život zlepšil, keby si sa s touto nálepkou nestotožnil. O aké aktivity a zážitky sám seba ochudobňuješ? Akým spôsob máš kvôli tomu zhoršenú kvalitu života? Alebo si to už prijal ako svoju súčasť a zalamuješ rukami, že veď to už ty a tvoja alergia nejako doklepete?

Aj je to úplne v poriadku. Motivácia chcieť niečo pochopiť a riešiť musí vychádzať z tvojho vnútra. No nakoľko tu sedíš a čítaš tento blog myslím, si že semienko akejsi zvedavosti ako s tým zatočiť je už zasiate.

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.