Na vrchole kopca býva lepší výhľad

Minulý týždeň som na takom kopci bola aj ja. Bola som na východe navštíviť otca a pobudnúť tam pár dní. Býva v malebnej dedinke na kopci s krásnym výhľadom na Levoču, Spiššký Hrad a okolitú prírodu.

Keď odídeš na nové miesto a pobudneš tam chvíľu zmení sa prostredie a zároveň sa zmení aj niečo vo vnútri teba. Dodá ti to novú perspektívu na veci, vzťahy, nastavenia, ktoré máš doma. Odísť niekam mimo svoju rutinu dodá životu priestor na nové myšlienky, pocity a nápady.

 

 Z tohto nového miesta sa ti možno nejaké veci pospájajú pretože na tomto novom mieste ti nič nepripomína tvoju rutinu a hlavne tvoje myšlienkové mapy a vychodené dráhy, ktoré spôsobujú, že sa cítiš zaseknuto alebo vystresovane v tvojom živote. Preto určite poznáš ten efekt toho, že keď ideš na dovolenku nič ťa nebolí a všetko je úžasné. Problém nastáva vtedy keď sa vrátiš domov. Ozvú sa staré bolesti a symptómy…

 

  • Odísť niekam na nové miesto ti taktiež pomôže si ujasniť čo v tvojom živote si vážiš a za čo si vďačný.

  • Pomôže ti ujasniť si na čo/koho sa domov skutočne tešíš a naopak čo/kto ti na tvojich cestách vôbec nechýbal.

  • Dodá ti to nový pohľad na spôsob tvojho života a či je v skutočnosti trvalo udržateľný. Alebo naopak či potrebuje súrne zmenu a upgrade.

Počas môjho pobytu v krásach prírody som si ako bratislavčanka uvedomila taktiež kopec vecí. Každý deň som sa popri práci venovala činnostiam ako prechádzka nádhernou prírodou s Nelou iba minúty pešo od domu. Pomedzi prácu som sa venovala zábavným činnostiam ako sadenie stromov, zber hrušiek, jesenné upratovanie v záhonoch a podobné psychohygiencké záležitosti. Človek mal čas na seba a svoje myšlienky. Na tú chvíľu každé ráno keď sa zhlboka na prechádzke so psom nadýchneš a pokocháš krásami prírody.

 

 

Po tomto podnetnom výlete som sa vrátila domov do Bratislavy a hneď v pondelok som si musela vziať dovolenku:D. Moje ráno sa začalo hlukom na rušnej križovatke, na ktorej bývam. Išla som vyvenčiť Nelu a mám pocit, že vesmír skonštruoval celé divadlo iba pre mňa. Na ulici na seba trúbili autá, bol tam hluk z kosenia a ľudí náhliacich sa do práce. Cestu mi skrížilo obrovské smetiarske auto. Cítila som ako to vo mne vrie. Ako sa pomaly dvíha vlna hnevu a nasratia z toho obrovského rozdielu a kontrastu, ktorý mi táto scénka odzrkadlila. Došla som domov a skonštatovala som, že dnes asi nebudem fit na prácu. Potrebovala som sa aklimatizovať späť do života, ktorý žijem.

 

Keď je potrebné, aby si človek niečo všimol cez kontrast sa to robí najlepšie. A preto vymeniť jedno ráno prenádhernej pokojnej atmosféry za ráno plné hluku, stresu a škaredých výhľadov na sídlisku je to najlepšie ako to urobiť. Celý deň som sa pomaly dávala dokopy. Pomaly som si opäť zvykla na nekonečné bratislavské zápchy v aute, na škaredé sídliskové výhľady, na hluk veľkomesta v ktorom sa zrazu cítim ale úplne stratená. Vrátili sa aj moje dlhodobé symptómy a rutiny.

Jediné čo sa ale nevrátilo je pocit toho, že takto ako je to teraz je to v poriadku…

Niekedy je potrebné sa zamyslieť nad tým ako žiješ svoj život aj tým, že z neho nachvíľu vypadneš a nikoho, kto ťa obklopuje v tvojom bežnom živote nevezmeš so sebou.Vtedy sa ti veci ukážu v lepšom svetle… No potom ostáva len jedna vec, nepadnúť opäť späť do rutiny úplne rovnako. Keď si raz už čosi uvedomíš, niet už cesty späť. Teraz je už len na tebe ako toto nové uvedomenie zapracuješ do svojho života a ako ovplyvní každého, kto ťa v tom živote obklopuje.

No moja rada znie, ak potrebuješ na tvoj život/bolesť/symptóm nahliadnúť s odstupom. Tak niekam na pár dní/týždeň choď. Vyškriab sa na nejaký kopec, aby si mal na svoj život lepší výhľad. Všimni si ako sa cítiš, ako sa cíti tvoje telo a aké myšlienky ti prúdia hlavou každé ráno keď vstaneš. A potom si to porovnaj so stavom, aký prežívaš v tvojom bežnom živote doma.

Nebudem klamať no táto zábavná hra je pre odvážnych, ktorí sa zo svojich zistení o svojom živote neposerú. V každom prípade pamätaj na kontrasty, ktoré si vieš všimnúť v momente keď presunieš tvoju telesnú schránku z miesta X na miesto Y. Všimni si tvoje bolesti, symptómy na tele keď odídeš od ľudí v tvojom živote, od tvojej práce, od tvojich starostí a od myšlienok a predstáv, ktoré v hlave točíš doma. Daj si odstup a vráť sa s novým nastavením.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.