Čo si treba odniesť z roku 2020 ?

Premýšľala som nad napísaním blogu na túto tému. Veď bilancovanie tohto roku je tak in na prelome roku. No nechcela som v tejto už bez tak ťažkej dobe pridávať s mojím nie veľmi optimistickým pohľadom na tento rok. No keď som sa na týmto rokom začala zamýšľať viac do hĺbky prišlo mi zopár uvedomení, o ktoré by som sa chcela s Tebou podeliť.

 

Keď sa tak pozriem na tento rok, to čo si z neho pamätám sú viac tie nie veľmi „vydarené“ veci alebo skôr pocity. Každopádne ako človek pracujúci v sfére duchovného rozvoja viem, že presne tieto momenty sú často krát pre ľudí oveľa viac transformačné, ako tie krásne ružové a bezstarostné chvíle. Nemôžem povedať, že som tento rok nenažila pozitívne osobné úspechy a momenty v mojom živote. Boli samozrejme aj tie a za všetky som vďačná.

V každom z týchto momentov bolo ale skryté uvedomenie… Chcela by som zhrnúť len zopár z nich:

Čo ma naučili udalosti tohto roka ?

 

  • Vychutnávať si momenty prítomnosti, pretože nikdy nevieš kedy sa to zmení a celé otočí o 180 stupňov. Prestať byť mysľou stále niekde inde, niekde mimo toho, čo sa ti skutočne deje a čo prežívaš tu a teraz. Aj lockdown, izolácia a tepláková kultúra ako terajšia prítomnosť, ktorá sa deje je niečím špeciálna a dá sa v nej (keď máš dobrý deň) nájsť niečo pozitívne:)

 

  • Tento rok sa v ľuďoch výrazne testuje psychická odolnosť. Myslím si dokonca , že to ide byť veľmi dôležitá vlastnosť aj v rokoch, ktoré sú ešte pred nami. Či už ju trénuješ otužovaním, meditovaním, nezbláznením sa v lockdowne, státím v niekoľkohodinovej šore v zime čakajúc na vytretie nosa, oddelením od tvojich blízkych a rodiny. Alebo ju trénuješ v domácnosti plnej detí, ktoré nechodia do školy, zavretím tvojej prevádzky a neschopnosti práce, či zdravotnými ťažkosťami… Na všetko toto ti treba držať sa nad hladinou a pozrieť sa na to, ako na skúsenosť, ktorá ťa do budúcna iba zcelí a posilní.

 

  • Flexibilita a schopnosť sa rýchlo prispôsobiť sú potrebné. Ak si dobrodružná povaha, ktorá má rada zmenu a pohyb toto nemusí byť pre teba až taká výzva. Skôr ako výzvu vidím schopnosť vedieť sa bez pocitov hnevu, frustrácie alebo sebaľútosti veľmi rýchlo prispôsobiť novovzniknutým okolnostiam. Zmena je to čo sa deje a treba sa jej prispôsobiť, či sa ti to páči alebo nie. Všetci sme museli tento rok veľa vecí zmeniť. A ak si vo fáze, že si myslíš, že len prečkáš kým sa veci vrátia do „normálu“, aj to je v poriadku:) No chcem ti len pripomenúť že zmena je vývoj.

 

  • Otvorenosť novým podnetom a skúsenostiam. S tým súvisí aj schopnosť vedieť si všimnúť čo ti život ponúka. Čo som si osobne všimla na sebe tento rok je to, že som viac otvorená voči novým podnetom, ľuďom alebo aktivitám. Je to aj pre to, lebo keďže sa nedá na nič externé spoľahnúť a chytiť sa toho treba toto budovať v sebe. Napríklad aj tým, že si dovolím mať zážitky a skúsenosti také, ktoré som kedysi posudzovala alebo odmietala:) Aj cez tieto veci, sa človek sám o sebe viac dozvie a dokáže sa niečoho vo vnútri seba chytiť a ustáť túto nestabilitu, ktorú prináša doba.

 

  • Schopnosť viac dôverovať sebe. Nakoľko som sama človek, ktorý tento rok odkladal preventívne návštevy doktorov, kvôli vzniknutej situácii na neskôr som rada, že vo veľa veciach týkajúcich sa zdravia sa viem spoľahnúť na seba. Napokon toto si vie natrénovať každý jeden z nás. Stačí len porozumieť signálom svojho tela a vedieť sa spojiť so svojou vnútornou múdrosťou. Ak má človek túto schopnosť ako tak vycibrenú odpadá mu stres a pocit nedôvery vo vlastné telo v týchto ťažkých časoch. Zdravie je napokon tiež len schopnosť sa neustále adaptovať a prispôsobovať sa. Telo sa neustále rozpadá, regeneruje a obnovuje. Tak ako by sme mali aj my:P

Týmto krátkym blogom som ťa chcela inšpirovať k tomu aby si sa pozrel/a na udalosti tohto roka optikou, čo ti to dalo za uvedomenie a ako to zlepšilo tvoju optiku nahliadania na život ako taký.

Ako to zlepšilo tvoju schopnosť adaptovať sa na to nové, čo sa deje okolo teba?

 

Taktiež som ťa chcela motivovať aby si sa pozrel/a na veci, ktoré potrebuješ v sebe rozvíjať, ktoré ti rok 2020 ukázal.

Tak sa dostaneš bližšie k tvojej vnútornej stabilite a prestaneš grckať cez palubu, lode na rozbúrenom mori, v ktorej sme sa všetci spoločne ocitli. 😛

Všetkým nám želám, aby sme v sebe rozvíjali schopnosti dôležité pre to nové, čo nás ešte len čaká v nasledujúcom roku 🙂 Každému nám tento rok naznačil o čo presne v našom prípade ide. Tak smelo do toho.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.